- Wzory dokumentów do pobrania
- Statut
- WZO
- Procedura postępowania w razie wypadku dziecka w szkole
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Strategie wychowawczo-profilaktyczne
- Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Szkole Podstawowej im. Simony Kossak w Dobrzyniówce
- Regulamin świetlicy
- Zasady pełnienia dyżurów
- ZASADY FUNKCJONOWANIA DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO
- Ochrona Danych Osobowych
- PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OGRANICZAJĄCE ZAKAŻENIE COVID -19 DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DOBRZYNIÓWCE
- Dowóz dzieci do szkół w Gminie Zabłudów
- Ubezpieczenie NNW
- DUPLIKATY ŚWIADECTW I LEGITYMACJI – OPŁATY
- Programy nauczania w roku szkolnym 2022/2023
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OGRANICZAJĄCE ZAKAŻENIE COVID -19 DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. SIMONY KOSSAK W DOBRZYNIÓWCE
Organizacja zajęć w szkole i przedszkolu:
- Do szkoły i oddziału przedszkolnego może uczęszczać dziecko bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Dzieci mogą być przyprowadzane do budynku szkoły i z niej odbierane tylko przez opiekunów, którzy nie mają objawów chorobowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie oraz dzieci przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących przebywania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły opiekunowie dezynfekują ręce oraz zakrywają nos i usta maseczką ochronną.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (szatnia, korytarz przy szatni) zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/ dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/ dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W trakcie ewentualnych apeli organizowanych na terenie szkoły nauczyciele i uczniowie mają obowiązek zakrywania nosa i ust.
- W przestrzeniach wspólnych (np. przerwy na korytarzach), uczniów i nauczycieli obowiązuje zakładanie maseczki zasłaniającej usta i nos.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę lub kaszel, izoluje je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
- W sali zabaw używany sprzęt sportowy (piłki, skakanki, obręcze) oraz podłoga są myte lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć, w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Sala przedszkolna jest wietrzona co najmniej raz na godzinę.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.
- W miarę możliwości zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Strój do zajęć wychowania fizycznego i sportowych jest codziennie zabierany do domu.
- Uczniowie i przedszkolaki nie zabierają ze sobą do budynku szkoły niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Uczniowie i przedszkolaki korzystają tylko z własnych przyborów przyniesionych ze sobą np. ołówek, długopis, nożyczki itp. lub umieszczonych na stałe w oznaczonej imiennie półce znajdującej się w szafce w sali.
- Godziny otwarcia biblioteki są wywieszone na korytarzu. Książki podaje nauczyciel/ bibliotekarz. Oddane książki uczniowie odkładają w wyznaczone miejsc, w celu odbycia kwarantanny.
- Dzieci z oddziału przedszkolnego przebywają stale pod opieką tej samej nauczycielki w wyznaczonej i stałej sali. Z sali usuwane są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.
- Powierzchnia przypadająca na jedno dziecko w oddziale przedszkolnym nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- W razie zauważenia niepokojących objawów uczeń, dziecko zostaje poddany pomiarowi temperatury po wcześniejszym uzyskaniu zgody od rodzica, opiekuna.
- W miarę możliwości dzieci korzystają z placu zabaw, boiska i terenu wokół budynku szkoły. Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Zajęcia planowane oraz prace przy stolikach odbywają się z zachowaniem odpowiedniego dystansu.
- Przebywanie osób trzecich na terenie szkoły jest ograniczone do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni:
1. Przy wejściu głównym umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów i dzieci przedszkolnych, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
3. Pracownicy szkoły oraz uczniowie regularnie myją ręce wodą z mydłem, zwłaszcza po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
4. Prowadzi się codzienny monitoring prac porządkowych, z uwzględnieniem utrzymania czystości w salach, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich (blatów, klawiatur, włączników).
5. W salach oraz w toalecie umieszczono plakaty prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
6. Podczas przeprowadzania dezynfekcji ściśle są przestrzegane zalecenia producenta środka dezynfekującego, a zwłaszcza przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń.
Gastronomia:
1. Podczas wydawania posiłków pracownicy oraz uczniowie zachowują odpowiednią odległość oraz są wyposażeni w środki ochrony osobistej.
2. Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych (stołówka, sala przedszkolna w przypadku oddziału przedszkolnego oraz sala lekcyjna w przypadku uczniów klas I-III).
3. Spożywanie posiłków odbywa się w systemie zmianowym w celu zachowania odpowiedniego dystansu.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły:
1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub izolacji.
2. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych pracownik powinien zostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112.
3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji powierzchni płaskich i dotykowych.
5. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.