- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Razem Przez Świat
- Poza schematem
- Wzrost jakości oferty edukacyjnej w Szkole Podstawowej w Dobrzyniówce
- Falochron program profilaktyki wczesnej wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży
- Radosna Szkoła
- Mleko z klasą
- Owoce w szkole
- Szkoła bez Przemocy
- Programowanie od podstaw
- Szepty Podlasia -niezbadane zakątki
- BIEG PO ZDROWIE
- Ogólnopolska kampania profilaktyczno - edukacyjna Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU
- Projekt Start-Up Academy
- Granie na ekranie
- Projekty edukacyjne 2017/2018
- Projekty edukacyjne 2018/2019
- Projekty edukacyjne 2019/2020
- Projekty edukacyjne 2020/2021
- Konkursy plastyczne 2017/2018
- Konkursy w roku szkolnym 2018/2019
- Konkursy w roku szkolnym 2019/2020
- Konkursy w roku szkolnym 2020/2021
BIEG PO ZDROWIE
BIEG PO ZDROWIE
W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Dobrzyniówce po raz kolejny uczestniczy w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, skierowanym do dzieci z IV klas szkół podstawowych, a więc w wieku 9-10 lat. Program opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
I edycja programu objęła 15 szkół w Białymstoku i powiecie białostockim. W edycji pilotażowej nasza szkoła również brała udział.
Według badań HBSC z 2010 r. dzieci po raz pierwszy sięgają po papierosy już w wieku 11 lat i poniżej (13,1%). Okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują rożnych używek, przypada na przedział 9–10 lat. Badania CBOS „Młodzież 2013” wskazują, że wśród młodzieży szkolnej 11–15 lat próby palenia podjęło 44%. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrastają z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11. a 13. rokiem życia. Dlatego też powstał program skierowany do 9-10 latków, czyli grupy wiekowej będącej tuż przed inicjacją tytoniową.
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności.
Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
Wsparciem w realizacji programu jest cykl filmów edukacyjnych, nagrany przez Główny Inspektorat Sanitarny wraz z ekspertami z dziedziny psychologii oraz autorami programu.
Filmy poświęcone są: treningowi umiejętności wychowawczych, budowaniu poprawnej komunikacji z dzieckiem, założeniom programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”.
Filmy mają za zadanie pomóc rodzicom dzieci biorących udział w programie oraz innym rodzicom, którzy będą szukać w internecie pomocy przy wychowywaniu dzieci w kontekście uzależnień.
Filmy dostępne są pod adresami:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYixRDBDj79fDMDUYW3GZgwDzVru4becW
Koordynatorem programu jest Ewa Sural – pedagog szkolny.