Nasza historia nadania imienia zaczęła się od akcji konkursowej zorganizowanej przez bank PNB Paribas: „Gdzie są nasze patronki”. Akcja zainspirowała całą społeczność szkolną do przyjrzenia się najwspanialszym polskim kobietom. Dla naszej szkoły idealną kandydatką okazała się Simona Kossak. Uczniowie, Rada Pedagogicza i Rada Rodziców zagłosowali, podjęli uchwałę i wystąpili z wnioskiem o nadanie imienia do Rady Miejskiej w Zabłudowie. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zabłudowie pani Antonina Kuna 18 listopada 2021 r. podpisała Akt Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Dobrzyniówce Uchwałą XXXI.232.2021 Rady Miejskiej w Zabłudowie. Wykonanie uchwały zostało powierzone Burmistrzowi Zabłudowa panu Adamowi Tomankowi.
Pani Ewa Dakowicz swoim uzasadnieniem wyboru patronki wygrała konkurs banku PNB Paribas, dzięki czemu otrzymaliśmy grant 15000 zł na promocję patronki. Finansowo wsparł nas również Burmistrz Zabłudowa i prywatni sponsorzy.
Kiedy zapadła decyzja, że to właśnie Simona Kossak będzie nas inspirowała w przyszłości, pani Wioletta Kłoskowska ogłosiła konkurs plastyczny na logo szkoły. Korzystając z propozycji uczniów, zleciliśmy wykonanie projektu profesjonalistom. W trakcie współpracy z firmą Septsite w precyzyjnym przekazaniu naszej wizji bardzo pomogła Maria Szotko rozrysowując logo, uwzględniające wszelkie pomysły i sugestie, szczególnie pani dyrektor Beaty Przymierskiej.
Kolejnym krokiem był sztandar, co nie było takie proste jakby się wydawało… Wszelkie decyzje związane z zamówieniem w firmie “Joanna. Szaty liturgiczne, haft komputerowy, sztandary w Białymstoku” wzięła na swoje barki pani dyrektor Beata Przymierska. (Akt nadania sztandaru został nam przekazany później w czasie uroczystości przez Burmistrza Zabłudowa pana Adama Tomanka 10 czerwca 2022 r.).
I już mogliśmy zająć się przygotowaniem uroczystości nadania imienia Simony Kossak naszej szkole. Do organizacji i przeprowadzenia części oficjalnej zgłosiła się pani Ewa Sural, drugą osobą prowadzącą i odpowiedzialną za musztrę został ksiądz Daniel Wierzbicki. Przygotowaniem części artystycznej, dekoracji i prezentacji zajęła się pani Wioletta Kłoskowska przy wsparciu pani Ewy Dakowicz.
Pani dyrektor odwiedziła wielu zaproszonych znamienitych gości, osobiście wręczając zaproszenia zaprojektowane przez panią Wiolettę Kłoskowską i ręcznie wypisane przez panią Ewę Wlaźlak. W dostarczaniu zaproszeń pomogła też pani Marzena Wasiluk i pani Ewa Dakowicz.
Przygotowania do uroczystości często dezorganizowały standardową pracę szkoły, jednak zarówno nauczyciele jak i uczniowie chętnie włączali się w różne działania z tym związane, elastycznie podchodzili do nagłych zmian w planie zajęć. Szczególnie pomocni w takich sytuacjach byli: pani Mariola Kamińska, pani Marzena Wasiluk, pani Sylwia Żukowska i pan Krzysztof Kondrusik. Pani Ania Kraczyna poświęciła swój spokój i porządek, udostępniając organizatorom salę klasy III na centrum dowodzenia techniczno-artystycznego.
Przygotowanie dekoracji i bliższe poznawanie patronki zaczęło się dużo wcześniej przez ogłoszenie konkursów plastycznych: „Historia życia Simony Kossak w sketchnotingu”, „Przyjaciele i podopieczni Simony Kossak” i „Portret Simony Kossak”. Galeria prac konkursowych znalazła swoje miejsce w łączniku między dwiema częściami szkoły. Ściany już na stałe dekorują również zdjęcia przedstawiające życie i miłość do zwierząt Simony Kossak. Z pomocą w tym zadaniu przyszła nam firma MegaPrint - Drukarnia Cyfrowa, która na prośbę pani Ewy Dakowicz i Wioletty Kłoskowskiej nieodpłatnie wydrukowała fotografie. Maria Szotko i Julita Szotko przygotowały antyramy i oprawiły zdjęcia, które profesjonalnie z pomocą uczniów umieścił na ścianach pan Krzysztof Kondrusik. Ostateczny szlif przypadł pani Sylwii Żukowskiej dokonującej kontroli krystalicznej czystości szyb.
Zabawnym wyzwaniem okazało się wykonanie prawie 3000 liści potrzebnych do dekoracji ściany w czasie uroczystości. Nasi uczniowie przez dwa tygodnie składali harmonijkowe listeczki, szczególnie pomocne okazały się dziewczynki z klasy VIII: Maria Szotko, Julita Szotko i Natalia Szarejko, które nieustannie czuwały nad pracą pozostałych uczniów, angażowały się również w przygotowania innych elementów dekoracji, jak i całości wykonania ostatecznego projektu.
Pani Wioletcie Kłoskowskiej zamarzył się ekran kinowy. Kolejne wyzwanie. Skąd wziąć? Jak zrobić? Pani dyrektor zaproponowała baner, pani Gosia Andrzejewska doprowadziła go do porządku, pan Krzysztof Kondrusik zawiesił, pani Mariola Kamińska przygotowała projektor/potrzebne kabelki i pomogła w wymierzaniu odległości od ekranu, pan Krzysztof z uczniami zamontował i podłączył, ksiądz Daniel przygotował sprzęt nagłaśniający i wyjaśnił uczniom jak go używać. Jest to przykład tylko jednego z elementów, który składał się na całość wydarzenia.
Mamy wielkie szczęście pracy z niezwykłą i niezastąpioną osobą jaką jest pani Małgorzata Andrzejewska. Nasza pani Gosia potrafi wyczarować każdy potrzebny przedmiot, odnaleźć zagubione rzeczy i pamięta o wszystkim. Dzień przed uroczystością, to właśnie pani Gosia przypomniała organizatorom, że jeszcze nie zawiesili godła, co jest bardzo ważne w czasie tak wspaniałego wydarzenia. Dziękujemy za nieustanną pomoc i cierpliwość.
Pierwsze próby mogły się rozpocząć po egzaminach klasy VIII, nie mieliśmy dużo czasu. Praca nad scenariuszem i ćwiczenia poszczególnych etapów musiały przebiegać sprawnie - w pełnej koncentracji uczestników i organizatorów. Oczywiście, uczniowie stanęli na wysokości zadania: poczet sztandarowy ćwiczył dzielnie, aktorzy głównie z klasy VII bardzo szybko odnaleźli się w swoich rolach. W ostatnich próbach uczestniczyła cała szkoła. Wszyscy byli gotowi na piątek 10 czerwca 2022 r. na uroczystość nadania imienia Simony Kossak Szkole Podstawowej w Dobrzyniówce.
Wioletta Anna Kłoskowska
PS.: Ponieważ po uroczystości usłyszałam wiele miłych słów i gratulacji dotyczących efektów mojej pracy, chciałabym podziękować i podkreślić, że nie działam sama (co przynajmniej częściowo chciałam pokazać pisząc ten artykuł i zobrazować zdjęciami z naszych przygotowań). Nie miałabym możliwości realizacji swoich pomysłów bez wsparcia i akceptacji pani dyrektor Beaty Przymierskiej, życzliwej współpracy całej Rady Pedagogicznej i ogromnego zaangażowania naszych uczniów. Sukcesy odnosimy razem: całą społecznością szkolną. Dziękuję!