Olimpijka międzyszkolna w Szkole Podstawowej w Rafałówce
Dnia 12. 06.2018r. uczniowie klas I-III byli w Szkole Podstawowej w Rafałówce na międzyszkolnej olimpijce sportowej.
Mieliśmy okazję wykazać się w różnych dyscyplinach sportowych: tor przeszkód, wyścigi rzędów, dwa ognie, piłka nożna. Po wysiłku fizycznym zostaliśmy ugoszczeni: kiełbaskami z grilla i odrobiną słodkości. Na koniec każdy z naszych uczniów otrzymał upominek. Zabawa była wspaniała. Dostarczyła wielu radości. Zacieśniliśmy przyjacielskie więzy szkołami.
Przegląd Piosenki Rodzinnej
W Szkole Podstawowej w Dobrzyniówce odbył się 8 czerwca coroczny ,,Przegląd Piosenki Rodzinnej”. Dzieci z klas I-VII szkoły w Dobrzyniówce, Zabłudowa oraz Rafałówki śpiewały piosenki o rodzinie. Zachwyciły wszystkich nie tylko głosem, ale i swoim talentem muzycznym. Przegląd piosenki ułatwił dzieciom prezentację swoich umiejętności wokalnych przed szerszym gronem rówieśników. Dzieci przygotowały się starannie pod pilnym okiem swoich rodziców i nauczycieli. Ideą przeglądu nie była rywalizacja- konkurs, ale prezentacja umiejętności muzycznych oraz lepsze poznanie się i wspólna zabawa.
Każde utalentowane dziecko zasłużyło na nagrodę , dlatego wszyscy otrzymali drobne upominki., a ich opiekunowie pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończył wspólny, słodki poczęstunek.
Wyjazd do Michałowa w ramach akcji "Bezpieczne wakacje"
07.06.2018r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Bezpieczne wakacje" zorganizowanej nad zalewem w Michałowie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Michałowie dedykowany przedszkolkom oraz uczniom z Michałowa, Gródka, Zabłudowa, Załuk, Rafałówki, Dobrzyniówki i Białostoczku.
Prelegenci z Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, KRUS, Nadleśnictwa Żednia, WORD oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej udzielili podstawowych informacji o niebezpieczeństwach czyhających na młodych ludzi w czasie wakacji, przede wszystkim na drodze, w polu oraz nad wodą. W dalszej części spotkania strażnicy graniczni zaprezentowali tresurę psa służbowego, a ratownicy z Pływalni „Na fali” w Michałowie pokazali sposoby udzielania tonącym pierwszej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konkursy i quizy oraz możliwość obejrzenia sprzętu służb mundurowych.
Konkurs "Bullerbyn jest nam bliskie"
4 czerwca 2018r. troje uczniów: Maciej Chowański, Hubert Kaliszewicz i Gabryiela Sajkowska z opiekunem p. Ewą Wlaźlak wzięło udział w konkursie pt. "Bullerbyn jest nam bliskie". Organizatorem współzawodnictwa była Szkoła Podstawowa w Rafałówce, a celem sprawdzenie znajomości lektury A. Lindgren "Dzieci z Bullerbyn". Niestety nie odnieśliśmy znaczącego sukcesu, lepsi od nas okazali się koledzy ze szkół w Zabłudowie i Rafałówce.
To spotkanie stworzyło okazję sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy, ale też było kontynuacją przyjaznej współpracy z sąsiednią szkołą w Rafałówce.
Dzień Zdrowia
24 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowia. Poprzedzony był intensywnymi przygotowaniami. Uczniowie klas VI i VII w ramach programu "Trzymaj Formę", realizowanego w II semestrze przy współpracy z SANEPID-em, nabywali wiedzę i umiejętności dotyczące zdrowego stylu życia, m.in. opracowali przepisy na zdrowe posiłki, które samodzielnie wykonali podczas Dnia Zdrowia. Podczas przygotowywania pysznych i zdrowych smakołyków zaangażowani byli również uczniowie klasy V, którzy niejednokrotnie wykazali się już umiejętnościami kulinarnymi.
Uczniowie klasy IV w ramach programu "Bieg po zdrowie", który również realizowany jest we współpracy z SANEPID-em, przygotowali plakaty o tematyce zniechęcającej do palenia papierosów.
W południe uczniowie klas IV - VI wyruszyli na marszobieg do Krasnego, aby w ten sposób włączyć się czynnie w obchody Światowego Dnia bez Papierosa, który przypada 31 maja.
W Krasnem zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez panią dyrektor oraz wychowawców. Ugoszczono nas przepysznymi placuszkami oraz udostępniono rewelacyjny plac zabaw.
Dzień ten społeczność szkolna spędziła zdrowo i radośnie.
Dziękujemy również Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zabłudowie za dofinansowanie realizacji działań profilaktycznych w ramach programu "Trzymaj Formę" i organizacji Dnia Zdrowia.
Lekcja tolerancji
Lekcja tolerancji
Dnia 23.05.2018r. uczniowie klasy VII mieli zaszczyt uczestniczyć w niezwykłej lekcji - lekcji tolerancji. Poprowadziła ją pani Małgorzata Rusiłowicz - laureatka Międzynarodowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej ,,Za naprawianie świata”(2012).
Małgorzata Rusiłowicz, która na codzień uczy dzieci i nauczycieli szacunku dla innych, a zwłaszcza dla różnorodności kulturowej, religijnej i społecznej przedstawiła temat metodą warsztatową. Lekcja bardzo się uczniom podobała, a pani Małgosia obiecała, że jeszcze do nas wróci.
Wizyta w Schronisku dla Zwierząt
Dnia 16 maja 2018r. nasi szkolni wolontariusze o wielkich sercach wyruszyli na wycieczkę do Białegostoku pod opieką pani Ewy Sural i ks. Grzegorza Bolesty. Wycieczka poprzedzona była akcją charytatywną na rzecz Schroniska dla Zwierząt. W szkole zgromadzono karmę dla zwierząt i smycze, które osobiście postanowiono zawieźć dla piesków. Podwojono siły, ponieważ w wyjeździe uczestniczyli też uczniowie Szkoły Podstawowej w Rafałówce. Po schronisku oprowadziła dzieci bardzo sympatyczna pani, która opowiedziała o swojej wielkiej przyjaźni z psami i zasadami pracy schroniska. Wolontariusze mieli również okazję wypróbowania swoich sił jako opiekunowie czworonogów. Najlepiej spisały się Madzia i Angelika, co widać na załączonych zdjęciach.
Po wizycie w Schronisku wszyscy udali się na chwilę zabawy na trampolinach w Strefie Wysokich Lotów. Loty naprawdę były wysokie. Nawet ks. Grzegorz uczył się "latać".
Do szkoły dzieci wróciły zadowolone i chętne do dalszej pomocy potrzebującym.
Apel z okazji świąt majowych
26.04.2018 odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych:
-
Święta Pracy
-
Święta Flagi
-
Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczystość, prowadzona przez panią Ewę Dakowicz, rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu flagowego oraz odśpiewaniem hymnu pańatwowego. Uczniowie obejrzeli prezentacje wyjaśniające czym jest swięto flagi i co nią jest. Przypomniano historię Święta Pracy. Jednak najwięcej uwagi poświęcono rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Apel miał na celu przybliżenie głównie młodszym uczniom wagi tego święta.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.
Uroczystość zakończono pieśnią pt.: "Witaj majowa jutrzenko".
-
Prelekcje dla rodziców
25 kwietnia 2018 r. odbyła się prelekcja dla rodziców: "Rozumiem i wspieram swoje dziecko w sytuscji stresu" prowadzona przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pana Piotra Cichockiego.
Nastepnie pani pedagog Ewa Sural kontynuowała prelekcję poruszajac temat: "Uczeń w otchłani smutku wspieranie dzieci i młodzieży z depresją".
Dziękujemy rodzicom za zainteresowanie i uczestnictwo w wykładach.
"Baje, bajki, bajeczki..."
Dnia 25.04.2018 odbył się szkolny konkurs recytatorski "Baje, bajki, bajeczki...". Wiersze recytowało dziesięcioro uczniów z kl. II-V. Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników wybrała reprezentantów naszej szkoły do etapu gminnego.
Do kolejnego etapu zostali wybrani:
Iwo Popławski kl. II
Kacper Szotko kl. IV
Maja Kalbarczyk kl. IV
Wiktoria Żyżyk kl. V
Życzymy powodzenia!
W konkursie wzięli również udział:
Filip Ogonowski kl. II
Hubert Kaliszewicz kl. III
Michał Iwanowicz kl. III
Gabryiela Sajkowska kl. III
Maria Szotko kl. IV
Praca konkursowa uczniów klasy III biorąca udaiał w programie "Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu"
Organizatorem Konkursu programu „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest Fundacja „Szkoła na Widelcu”.
Uczniowie klasy III wykonali owocowo-warzywny patchwork na styropianie. Wszystkich, którym podoba się praca prosimy o wsparcie podczas głosowania.
Głosować można na stronie:
http://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/strefa-dla-nauczycieli/konkurs/galeria-konkursowa/
Lub klikając odnośnik "WIĘCEJ" w prawym dolnym rogu tego wpisu.
Głosowanie na zgłoszone Prace Konkursowe odbywać się będzie w terminie od 7 maja 2018 r. od godziny 12:00 do 30 maja 2018 r. do godziny 12:00.
Podczas głosowania jedna osoba może oddać maksymalnie 1 głos w ciągu 24 godzin tj. od godziny 00:00 godziny 23:59 tego samego dnia.Kryterium ograniczenia głosowania do 1 głosu jest jeden adres IP oraz jeden adres e-mail.
Głosowanie musi zostać potwierdzone poprzez aktywację linku przesłanego celem potwierdzenia głosowania na indywidualny adres e-mail podany podczas głosowania.
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną na temat ekologii i możliwości ochrony środowiska przygotowaną przez ucznia klasy 7 Krzysztofa Makulewskiego.
"Nasza planeta bardzo długo musiała czekać na własny dzień! Mimo że to święto jest starsze od wielu z nas, zapoczątkowano je dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony jest obecnie aż w 192 krajach świata. Jego inicjatorem był John McConell, który swoją propozycję przedstawił w 1969 roku na jednej z konferencji UNESCO. Dzień Ziemi obchodzimy 21 marca. To szczególny moment w ciągu roku - dzień trwa tyle samo co noc na całej naszej planecie. Na półkuli północnej nazywa się to równonocą wiosenną, a na południowej jesienną.
Już nasi dalecy przodkowie wiedzieli, że 21 kwietnia to wyjątkowa data. Na długo przed ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Ziemi świętowali wówczas odrodzenie przyrody po długiej zimie do nowego życia.
Dlaczego więc świętujemy 22 kwietnia? To święto zostało bardziej wypromowane. I chociaż powszechnie mówimy o nim właśnie jako Dniu Ziemi, to tak naprawdę 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
We współczesnym święcie chodzi przede wszystkim o promowanie ekologicznych postaw. Na całym świecie odbywają się w tym dniu proekologiczne imprezy i akcje. Obserwując modę na ekologiczny tryb życia, dochodzimy do wniosku, że zamiary inicjatorów zaczynają przynosić efekty.
22 kwietnia to z pewnością najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku. Przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tyle zawdzięczamy. A raczej rzadko zastawiamy się nad tym na co dzień."
http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,19961003,dzien-ziemi-2018-co-mozemy-zrobic-dla-naszej-planety.html
Rozstrygnięliśmy również konkurs organizowany w ramach obchodów Dnia Ziemi "Piękno natury -zachwycające kwiaty, bajeczne motyle"
W kategorii klas 0-III:
1 miejsce: Michał Iwanowicz kl. III
2 miejsce: Krystian Roguski kl. II
3 miejsce: Gabrtiela Sajkowska kl. III
wyróżnienie: Konrad Ogonowski kl. I
wyróżnienie: Michał Żyżyk kl. I
wyróżnienie: Oliwia Kornacka kl. II
wyróżnienie: Wiktoria Fiedorek kl. II
wyróżnienie: Julia Podleśna kl. II
W kategorii klas IV-VII:
1 miejsce: Gabriela Prus kl. VII
2 miejsce: Krzysztof Makulewski kl. VII
3 miejsce: Anna Jakubowska kl. VI
wyróżnienie: Maja Kalbarczyk kl. IV
wyróżnienie: Maria Szotko kl. IV
wyróżnienie: Julita Szotko kl. IV
wyróżnienie: Angelika Kwiatkowska kl. IV
wyróżnienie: Natalia Szarejko kl. IV
wyróżnienie: Anna Korolczuk kl. VI
wyróżnienie: Karolina Dziemiańczyk kl. VI
wyróżnienie: Adam Roguski kl. VII
Uczniowie również uczcili Dzień Ziemi podziwiając piękno natury przez pryzmat baniek mydlanych oraz sprzątając teren wokół szkoły.
12 kwietnia 2018 r naszą szkołę odwiedził 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy
Żołnierze zaprezentowali dzieciom transporter opancerzony BRDM-2. Zapoznali uczniów ze sprzętem i specyfiką życia żołnierskiego. Pogadanka odbyła się wewnątrz transportera. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści, zadawali wiele pytań i chętnie poznawali wyposażenie pojazdu.
Odwiedziny Klubu Wolontariusza w DPS w Czerewkach
Dnia 10 kwietnia 2018r. uczniowie działający w Klubie Wolontariusza odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Wyjazd zorganizowany był wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Rafałówce. Wolontariusze z Rafałówki przedstawili babciom i dziadkom piękny spektakl o Czerwonym Kapturku. Sprawili nim wiele radości wszystkim widzom, również nam. Po przedstawieniu, podziękowano nam za pamięć i odwiedziny oraz podarowano świąteczne jajko, wykonane przez mieszkańców Domu w Czerewkach. Nasi uczniowie również wręczyli podopiecznym upominki w postaci własnoręcznie wykonanych broszek i koszyczków ze słodkościami. Ksiądz Grzegorz Bolesta, który wraz z panią Ewą Sural sprawują opiekę nad wolontariatem szkolnym, wprowadził serdeczną i radosną atmosferę, rozmawiając, żartując i śpiewając z pensjonariuszami. Pozostały nam miłe wspomnienia. Zapewne jeszcze nieraz tam wrócimy... Wyjazd dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zabłudowie.
Konkurs wiedzy o Wielkanocy
29.03.2018 r. odbył się konkurs wiedzy o Wielkanocy dla klas IV-VII, poprzedzony prezentacją multimedialną, prowadzony przez panią Marzenę Wasiluk.
Każda z klas otrzymała trzy zadania. Nagrodą za zajęcie I miejsca były 3 dni bez odpytywania, II miejsca -2 dni bez odpytywania i III miejsca 1 dzień bez odpytywania.
W tym czasie młodsze dzieci malowały klasowe pisanki.
Rozstrzygnięcie konkursu rękodzielniczego: "Koszyczek wielkanocny"
Rozstrzygnięcie konkursu rękodzielniczego: "Koszyczek wielkanocny"
Kokurs miał na celu rozwijanie twórczej wyobraźni i aktywności rękodzielniczej dzieci, oraz zainteresowanie obyczajami związanymi z tradycją obchodzenia Wielkanocy.
W kategorii "0"-praca rodzinna:
miejsce I Szymon Krawczuk
miejsce II Kinga Prus
W kategorii kl. I-III:
miejsce I Oliwia Kornacka
W kategorii kl. IV-VII:
miejsce I Kamil Borowicz
miejsce II Maja Kalbarczyk
miejsce III Julita Szotko
miejsce III Maria Szotko
wyróżnienie Kacper Szotko
wyróżnienie Kamila Szotko
wyróżnienie Natalia Szarejko
Dzień Wiosny
21 marca witanie wiosny rozpoczęliśmy smaczymi i zdrowymi kanapeczkami przygotowanymi przez uczniów klas młodszych pod opieką pani Ewy Wlaźlak.
Uczniowie klas 0-III własnoręcznie przygotowali wiosenne kanapki. Propagując zdrowe żywienie wykorzystali twaróg, wiosenne warzywa: sałatę, szczypior, rzodkiewkę, oraz zielonego ogórka i pomidory -wykorzystując również elementy dekoracyjne tych warzyw. Następnie nastąpiła degustacja. Wszystkim kanapki bardzo smakowały.
Pani Teresa Krzyminska opowiedziała i zaprezentowała dzieciom jak wykonać piękne dekoracje wielkanocne za pomocą różnych technik.
Zostały rozstrzygnięte konkursy organizowane przez Samorząd Uczniowski i panią Sylwię Żukowską.
Zwycięzcą konkursu "Wiosenny kwiat" został Hubert Matczuk.
Zwyciężczynią konkursu "Wiosenna pocztówka" została Maria Szotko.
Zwyciężczynią konkursu "Wiersz o wiośnie" została Oliwia Kornacka.
Zwyciężczynią konkursu "Wiosenny kostium" została pani Joanna Omelianowicz.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie